29. ročník vědomostní soutěže

25. ročník

25. ročník bez vítězů

Po Krajských kolech bylo na doporučení MŠMT zrušeno i Celostátní finále. Celý ročník je tak ukončen bez vyhlášení vítězných školních tříd a škol.

Krajská kola 25. ročníku vědomostní soutěže Eurorebus neproběhla z důvodu březnového nařízení Vlády České republiky, kdy byly zakázány všechny hromadné akce s účastí nad 100 osob. Místa konání i termíny Krajských kol již byly zveřejněny, seznamy kvalifikovaných tříd hotovy, pozvánky vytištěny, produkční služby zajištěny, smlouvy podepsány, testy i soutěžní ceny připraveny… Zásahem vyšší moci však veškerá snaha směrem ke Krajským kolům, ať už nás pořadatelů, tak i vás soutěžících, vyšla vniveč. Pandemie nového koronaviru COVID-19 ochromila život nejen v Česku, ale i v Evropě a ve světě. Ruší národní sportovní soutěže, mistrovství světa, koncertní turné, posouvá termíny olympijských her, maturit, přijímacích zkoušek… a ruší i vědomostní soutěže.

Na základě usnesení Vlády ze dne 12. března 2020, kdy byl vyhlášen nouzový stav, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy doporučilo všem pořadatelům zrušit s předstihem všechny soutěže do konce školního roku 2019/2020.

Potenciální dohrání 25. ročníku na podzim by přineslo spoustu komplikací, žáci 9. tříd už budou na středních školách, z maturantů budou vysokoškoláci a všichni se v soutěžním systému o rok posunou. Navíc by byl termínově výrazně ovlivněn i ročník následující. To vše navíc za předpokladu, že se zdravotní situace v Česku vrátí do normálu, což, bohužel, není vůbec jisté.

Vzhledem k faktu, že od začátku ročníku bylo jasně deklarováno, že Elektronická kola, Bonusovky a další internetové hry sloužily pouze jako kvalifikace do Krajských kol, nelze výsledky internetové „kvalifikační“ fáze vnímat jako finální výsledky letošního ročníku, a na jejich základě určit držitele putovních Pohárů nebo účastníky Expedice Eurorebus.

Jako jediné zodpovědné a rozumné řešení se nám jeví letošní soutěžní ročník ukončit bez vyhlášení vítězných školních tříd a škol. Stejné řešení zvolila i hokejová extraliga, která byla ukončena a Masarykův pohár pro vítěze letos udělen nebude.

V Soutěži škol tak i příští rok bude obhajovat vítězství Gymnázium J. Ressela z Chrudimi, které má ve svém držení putovní Pohár Eurorebus. Menší pohár pro nejúspěšnější základní školu pak zůstane v držení Základní školy Dukelská 1818 z Benešova.